16.-18. februar

Hamburg – 3 dage med opera og koncert i Elbphilharmonien
Otto von Bismarck – Friedrichsruh – Elbphilharmonie – Plaza – Ludwig van Beethoven – Dmitri Shostakovich – Hamburg – Havnerundfart – Hamburgische Staatsoper – Vincenzo Bellini – Norma – St. Pauli – Reeperbahn (“Der Kiez”) – Altona – Nobistor

 

Det er stort set umuligt at få billetter til Hamburgs nye koncerthus – Elbphilharmonie – men vi har fået billetter til de bedste pladser igen.

Fredag aften skal vi opleve Vincenzo Bellinis opera NORMA og søndag formiddag hører vi 6. philharmonisches Konzert i Elbphilharmonien – så vi tager på en 3-dages tur med 2 overnatninger på centralt beliggende, 4-stjernet hotel i Hamburg. Ud over en opera og en koncert har turen et historisk snit, som vi oplever undervejs – og på vores byrundtur i Hamburg. Der bliver også tid på egen hånd i Hamburg.

 

Dag 1 – Fredag

Vi kører fra Kolding og undervejs sydpå nyder vi friskbagt morgenbrød med kaffe/te i bussen. Via Sønderjylland og Slesvig-Holsten kommer vi over Bordesholm og Bad Segeberg ind i det gamle Storhertugdømme Lauenburg.

Så er det tid til frokost (inkluderet) – på Bismarcks Mühle ganske tæt på godset. Dele af de nu 650 år gamle grundmure kan stadig ses i salen, på terrassen og ved vandfaldet. Møllen har eksisteret siden 1350 og fungerede som kornmølle.

Herfra går turen mod Hamborg – og gennem storbyen frem til vores dejlige og centralt beliggende Hotel Baseler Hof.

Der bliver mulighed for et hvil på hotellet og/eller et cafébesøg inden aftenens store oplevelse: Norma.

Vi følges ad fra hotellet de ca. 500 meter til vores spisested, der venter os med 2 retter (inkluderet) til klokken 17.00, så vi kan nå at spise og komme på plads i Hamburgische Staatsoper i god tid,inden dørene lukkes klokken 19.00.

 

Vincenzo Bellinis opera NORMA

Norma er en lyrisk tragedie – en opera i to akter efter en libretto af Felice Romani. Værket fik urpremiere på Teatro alla Scala i Milano den 26. december 1831 og betragtes som et af bel canto-traditionens højdepunkter.

Vincenzo Bellini skrev sine operaer med det formål at udtrykke intense følelser og lidenskaber i smukke melodier. Skøn musik, voldsomme jalousidramaer, store følelser, krig og kærlighed… det får vi i Norma. Med en enkelt undtagelse kunne man sidst opleve Norma i Det kongelige Teater i 1906 – så tag med FOF til Hamburg til den store oplevelse.

Efter forestillingen går vi sammen retur til hotellet og mødes måske i hotellets bar for at drøfte forestillingen. Vil man selv finde hjem – eller er det mere fristende med et besøg på egen hånd i Hamburgs natteliv – står det frit for.

 

Dag 2 – Lørdag

Efter at have haft god tid til at nyde morgenmaden, er der mulighed for at gå en tur ud i Hamburgs gågader og opleve det pulserende forretningsliv på en lørdag formiddag. Formiddagen er til fri disposition, forretningerne er åbne, både i de små gader og på de store strøg. Vores hotel ligger med en af gågaderne lige om hjørnet.

 

Fra morgenstunden kan du evt. nå at opleve Miniatur Wunderland Hamburg. Det er en modeljernbaneudstilling i Speicherstadt, som med sine 1.499 kvm er verdens største.

Ved middagstid møder vi den lokale, dansktalende byguide, ved hotellet – og nu kører vi ud at se på Hamburg, både til lands og til vands, og hører de gode historier. Den kørende byrundtur afbrydes af en havnerundfart, hvor vi ser havneområdet fra vandsiden og kommer ud og helt tæt på de store containerskibe.

Resten af dagen og aftenen er til fri disposition. Gå evt. på opdagelse i de spændende restauranter.

FOF-guiden arrangerer fællesspisning (egenbetaling) i gå-afstand fra hotellet, for dem, der ikke vil ud at spise ”på egen hånd”.

 

Dag 3 – Søndag

Efter en god morgenmad forlader vi vores dejlige hotel. Vi pakker bussen og sætter kursen mod Elbphilharmonien. Her venter et af turens højdepunkter på os.

Kl. 11.00 lukkes dørene til Store Sal – med plads til ca. 2.200 tilhørere.

 

Koncertens program er:

Ludwig van Beethoven: Fantasi for klaver, kor og orkester i c-mol, op. 80

Dmitri Shostakovich: Symfoni nr. 13 i h-mol op. 113 “Babi Yar”

»Når kærlighed og styrke gifter sig, bliver mennesket belønnet med gudernes gunst«, står der nærmest bedende i slutningen af ​​Ludwig van Beethovens Fantasi for klaver, kor og orkester. Digteren Christoph Kuffners ord beskriver passende, hvad dette forholdsvis ukendte værk handler om: I lighed med den senere niende symfoni er symfoni og sang gift med hinanden. Og orkestret, sangerne og klaveret indgår i et fællesskab, der afprøver nye ting.

Dmitri Shostakovichs 13. symfoni fra begyndelsen af ​​1960’erne har en helt anden form, og dens kælenavn “Babi Yar” angiver allerede den historiske kontekst: SS-massakren på jøder i 1941 nær Kiev. Med denne symfoni kaster Shostakovich endelig politiske lænker af sig og viser sig som en urokkelig kunstner, der betingelsesløst går ind for humanisme og frihed med et utroligt rørende værk. På denne baggrund er det måske ikke en tilfældighed, at han for første gang siden sin tredje igen kombinerer instrumentalmusik og sang – ikke mindst denne parallel til Beethoven er indlysende…

“Det hele starter med at trække vejret ind! Ligesom livet selv”. (Fabian Lachenmaier, fagot).

 

Efter koncerten venter bussen på os. Vi har en kort køretur hen til den gamle grænse mellem danske Altona og Hamburg ved Nobistor – hvor vi skal spise frokost (inkluderet). Vi er på ”Der Kiez” – den 930 meter lange gade Reeperbahn.

Så er det blevet tiden at sætte kursen nordpå, så vi kan nå til Danmark sidst på eftermiddagen.

 

 

Inkluderet i prisen er

 • Busrejse i god, moderne 4-stjernet bus med rejselederservice
 • Morgenbrød med kaffe/te på udrejsedagen
 • 2 nætter i delt dobbeltværelse på godt, centralt 4-stjernet hotel
 • Byskat i Hamburg
 • Morgenbuffet lørdag og søndag
 • Gode billetter i Elbphilharmonie og Staatsoper
 • Guidet byrundtur i Hamborg med dansktalende lokalguide
 • Havnerundfart med dansktalende lokalguide
 • Aftensmad før operaen fredag
 • Frokost søndag
 • Bidrag til Rejsegarantifonden (teknisk arrangør: FOF, nr. 3457)

 

 

Tilmelding:

Tilmelding hurtigst muligt, så du er sikker på værelse. Rejsen kan være udsolgt tidligere, så hurtig tilmelding anbefales.

Tilmelding foregår på OK-Klubben kontor eller hos FOF Sydjylland.

 

Betaling:

Der betales med betalingskort ved tilmelding – eller inden 10 dage efter modtagelse af bekræftelse.

 

Vi tager forbehold for nødvendige ændringer i programmet.

 

Deltagelse forudsætter, at man er selvhjulpen.

 

Bussen udgår fra FOF i Kolding kl. 08.00. Afhængig af antallet af tilmeldte langs ruten kan der være opsamling i Vejen, OK-Klubben i Kolding og langs motorvejen sydpå. Påstigningstidspunkter meddeles senere.