Fredag d. 23. maj 2025 kl. 8.00 – 17.30

Heldagstur – Schackenborg, Møgeltønder og Nationalpark Vadehavet

Vi kører klokken 08:00 mod Møgeltønder, hvor vi får rundvisning i ca. 75 min. på Schackenborg Slot – Prins Joachims tidligere bolig, som familien stadig har råderet over. Efter rundvisningen går vi en tur ned at den smukke hovedgade i Møgeltønder og hører om byens opståen og lidt anekdoter om sindelag – og vi ser kirken, som Prins Joachim og prinsesse Marie er gift i, og alle 4 børn er døbt i. Herfra kører vi til Hohenwarte, hvor vi spiser frokost. Hohenwarte ligger i nationalpark Vadehavet – UNESCO Verdensarv – lige bag det gamle Højer dige.

Når vi har spist, går dem der kan og vil op på diget, og resten kører i bus om på den anden side, hvor de gående står på bussen og hører om havnen. Herefter kører vi ud til det fremskudte dige – ved Vidå slusen, hvor vi hører om afvanding, diger og stormfloder.

Vi drikker eftermiddagskaffe i området inden vi kører tilbage til Kolding.

 

 

Pris  1.150 kr.

Prisen indeholder

  • Morgenkaffe i bussen
  • Frokost på Hohenwarte med øl, sodavand eller saft
  • Entré på Schackenborg Slot og guidet rundvisning
  • Eftermiddagskaffe med brødtort
  • Lokal guide på hele turen
  • Bidrag til Rejsegarantifonden (FOF med nr. 3457)

 

Du har desværre ikke mulighed for at tage med på turen, hvis du er dårligt gående, bruger rollator eller kørestol.

 

Tilmelding foregår kun på OK-Klubbens kontor.

Betaling: Der betales med betalingskort ved tilmelding – eller inden 10 dage efter modtagelse af bekræftelse.

Turguide: Ena Frandsen

Vi tager forbehold for ændringer i programmet.

 

Arrangør: OK-Klubben i samarbejde med FOF og Floraklubben.